„PEND 8 Rutină/Umbrelă/Organizare/Traumă/Vis”- Prezentare video și interacțiune cu publicul

Inițiat în 2019, proiectul Pend este gândit ca o inițiativă de a construi punți de comunicare între studenții de la diferitele specializări de la Facultatea de Arte și Design din Timișoara.

Participanți: Giulia Andronache, Alexandra Floarea, Rebeca Ulici și Andra Stanciu / FAD și Andreea Răducan / Facultatea de Litere Istorie și Teologie

Coordonator: Conf. univ. dr. Daniela Catona

Proiectul prezintă relaționarea studenților la recurențe ideatice, subiecte uneori obsesive, asemeni unui jurnal personal care se dezvăluie parțial. Propunerile rezultate sunt diverse, materializate prin etalarea procesului de lucru din atelierul de ceramică (Rutina – Rebeca Ulici), printr-un obiect banal care primește încărcături absurde (Umbrela – Andreea Răducan) sau prin etalarea felului în care organizarea controlează agenda unei zile (Organizare – Giulia Andronache). O perspectivă de conexiune a propriilor obsesii cu exteriorul aparține propunerilor care includ interacțiunea cu publicul participant. (Traumă – Alexandra Floarea și Vis – Andra Stanciu)

Evenimentul a avut loc în mansarda facultății, cu participarea  studenților din cadrul facultății și a unui grup de elevi de la Liceul Teoretic Vlad Țepeș din Timișoara, însoțiți de un cadru didactic, absolvent al FAD. Fiecare participant la proiect a avut o scurtă prelegere în care și-a susținut ideea proiectului, urmată de interacțiunea cu publicul.

Rebeca Ulici s-a referit la rolul important pe care rutina îl are în spațiul atelierului și al procesului creativ de lucru, exemplificând prelegerea cu un film scurt. Andreea Răducan a ales umbrela ca obiect depozitar al obsesiilor sale, dar s-a referit și la modalitatea prin care acestea pot fi surclasate. Publicul a fost invitat să contribuie cu propriile texte, care au fost atașate umbrelei. Alexandra  Floarea  a folosit forma unui trandafir confecționat din hârtie pentru a își conecta aspectele emoționale mai puțin fericite la energia naturii. Și în acest caz cei prezenți au fost invitați să contribuie cu propriile cuvinte prin scrierea pe formele vegetale. Giulia Andronache creează caiete jurnal în care alătură listelor și tabelelor menite să îi organizeze ziua, desene de o frumusețe uluitoare. Modalitatea de organizare a devenit un obiect artistic în sine, Giulia confecționând pentru evenimentul PEND un colaj care reconsidera vizual elementele din caietele sale. Andra Stanciu a realizat două picturi gemene, propunând apoi publicului să intervină grafic prin propriile propuneri legate de lumea visului.

Specificitatea proiectului a rămas la fel ca în celelalte proiecte PEND, legată de zona de explorare a unor intenții de dezvăluire și etalare, atașate în același timp ideii de comunicare și de interacțiune cu publicul participant. Obiectele și filmulețele prezentate nu au devenit un obiect estetic în sine, ci au constituit cârlige de comunicare și dialog.  Publicul a fost stimulat să găsească puncte comune de rezonanță cu ideea fiecărui participant, contribuind în același timp la obiectul manufacturat, construindu-se astfel o comuniune între participanți.

Un alt aspect relevant a fost includerea Andreei Răducan, studentă la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie UVT, în cadrul proiectului, care a venit cu o abordare matură din punct de vedere ideatic, având totodată și un suport vizual de calitate, fructificând explorările plastice anterioare, desfășurate în cadrul disciplinei transversale Corpul uman – Subiect și obiect artistic. Participarea alături de studenții FAD  s-a dovedit benefică atât în privința rezultatului final cât și a legăturilor pe care aceasta le-a stabilit prin întâlnirea cu studenții FAD.

În urma evenimentului rămâne ideea continuării unui set de propuneri asemănătoare de colaborare, păstrând interesul pentru a reuni studenți de la diferite facultăți, aprofundarea unor teme de acest tip creând resorturi de conectare la multiple paliere atât din punct de vedere conceptual cât și vizual.

Conf. univ. dr. Daniela Catona