Simpozionul internațional 3C – Comunicare, consiliere, comuniune

Marți, 15 decembrie 2020, a avut loc, în mediul on-line, Simpozionul internațional 3C – Comunicare, consiliere, comuniune, având ca temă „Familia, biserica de acasă”. Evenimentul a fost organizat de Mitropolia Banatului și Facultatea de Litere, Istorie și Teologie din cadrul Universității de Vest din Timișoara și coordonat de preotul lect. dr. Marius Ioana, cadru didactic asociat la această instituție de învățământ universitar. La simpozion au participat peste două sute de studenți și profesori. Invitații prezenți au supus atenției participanților tema propusă spre dezbatere din perspectiva domeniului personal de cercetare. Astfel, auditoriul a asistat la expunerea foarte interesantă a lucrărilor de către specialiștii invitați din domeniul sociologiei și psihologiei, filologiei, medicinei, dreptului, geografiei, științelor educației, științelor comunicării și teologie. O parte din punctele de vedere exprimate din perspectiva acestor domenii sunt redate, succint, mai jos.

S-a subliniat importanța (re)descoperiri „celor cu adevărat importante”  într-o societate ofertantă, cu nenumărate modalități de definire a fericirii. Pentru o cultură a comuniunii, este nevoie de consiliere filosofică, consiliere care se adresează societății ca formă de orientare spre valoare  și salvare din posibilul clivaj lăuntric al persoanei sau al comunității din care face parte. Această asistență nu vizează celelalte tipuri de consiliere, terapeutică sau medicală, ci rămâne o particularitate specifică societățior care consideră că binele comun reprezintă însumarea binelui fiecărui individ care o compune.

Reflectarea unității familiei o întâlnim și în literatura română la scriitorii contemporani, așa cum e cazul notelor din Jurnalul lui Eugen Dorcescu.

Urmărind exemplele întemeierii familiilor din țară și din lume, s-a obervat o accentuată degradare pe plan mondial a familiei. Coeziunea unei țări, ca și în cazul României, a fost dată de unitatea familiei indiferent de evenimentele istorice dramatice prin care a trecut aceasta.

Prosperitatea unei națiuni constă în educația și cultura membrilor ei. Investiția în propria educare reprezintă cea mai mare și sigură investiție. Școala, la fel ca și familia, sunt medii în care fiecare persoană se poate desăvârși.

Viața noastră biologică este influențată de viața familială. S-a observat că persoanele căsătorite au nevoie mai mică de instituțiile medicale, iar în cazul înbolnăvirii unui membru al familiei, aceste persoane au un suport emoțional puternic și beneficiază de un timp mai scurt de vindecare.

A fost argumentată importanța unității familiei în fața derapajelor sociale care au mutat valorile familiale în afara ei, la serviciu, în comunitate, fenomene care au vulnerabilizat nu numai familia, ci și persoana însăși.

În plan juridic, s-a prezentat un caz de la Curtea Internațională de Justiție privind felul în care instanța a susținut interesul superior al copilului. Membrii familiei pot experimenta înălțimi de fericire și comuniune, dar în același timp, dacă nu doresc să depășască anumite bariere de comunicare interpersonală, familia va parcurge perioade dificile de crize și suferințe, trăite de toți membrii ei.

Comunicarea, consilierea și comuniunea, valorile spirituale și universale reprezintă farurile călăuzitoare ale persoanei și ale lumii în care trăim.

Pr. lect. univ. dr. Marius Ioana