Secţia de Italiană a sărbătorit primul an al Laboratorului de Traducere Literară

În decembrie 2023, Secţia de Italiană a sărbătorit cu optime rezultate primul an al Laboratorului de Traducere Literară (Laboratorio di Traduzione Letteraria), coordonat de Afrodita Cionchin şi destinat studenţilor de la cursul universitar de licenţă, precum şi celor de la masterul în Studii romanice.

Textele din literatura italiană contemporană traduse în cadrul laboratorului au fost publicate lunar în revista bilingvă “Orizzonti culturali italo-romeni / Orizonturi culturale italo-române”, înregistrată în Italia cu ISSN 2240-9645 (www.orizzonticulturali.it / www.orizonturiculturale.ro), oferindu-le astfel studenţilor oportunitatea de a face primii pași în lumea traducerilor în cadrul unei reviste afirmate.

Prin activitatea traductivă individuală, studenţii au participat apoi şi au obţinut premii la concursulFESTLETTURA. Tinerii citesc Italia, ediţia a XII-a, 2023, cu titlul „Più libri, più liberi”, organizat de Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine de la Universitatea din Bucureşti în colaborare cu Institutul Italian de Cultură din Bucureşti şi Asociaţia Amici della Lettura, sub patronajul Ambasadei Italiei în România şi cu sprijinul a două prestigioase edituri italiene, Editura Marsilio din Veneţia şi Edizioni Piemme, care face parte din grupul Mondadori.

În acest sens, Alexia Lascu, masterandă în anul I, a declarat: „În calitate de studentă în debutul carierei mele profesionale, participarea la Laboratorul de Traducere Literară a fost și este în continuare o oportunitate valoroasă pentru a explora posibilitățile unei profesii în domeniul traducerii. Evoluția mea în studierea limbii italiene a fost stimulată în mod semnificativ de acest laborator, unde exercițiile practice și teoretice au contribuit la înțelegerea profundă a limbii și la obținerea unui remarcabil rezultat – Premiul al III-lea pentru traducere de proză și comentariu la Festlettura 2023. Colaborarea din cadrul laboratorului înseamnă mult, deoarece am activat într-o echipă minunată, condusă cu inspirație de doamna profesoară Cionchin. Aceasta ne încurajează să depășim limitele, să ne străduim pentru atingerea obiectivelor și să devenim cea mai bună versiune a noastră. Prin munca în echipă și ghidarea dumneaei, am reușit să transformăm efortul comun în realizări notabile”.

La rândul său, masteranda Raluca Ardeuan a afirmat: „Activitatea mea de un an în cadrul Laboratorului de Traducere Literară mi-a oferit oportunitatea de a înțelege mai bine subtilitățile acestei arte. Ca iubitoare a limbii italiene și începătoare în studiul acesteia abia în cadrul universitar, participarea mea la acest laborator a adus cu sine contexte care mi-au permis aplicarea și consolidarea aspectelor lexicale și gramaticale învățate la cursuri. Sunt profund recunoscătoare și pentru că datorită acestei experiențe am reușit să particip la concursul Festlettura, un concurs de traducere și analiză literară care mi-a oferit un plus de încredere și mi-a demonstrat progresul în parcursul meu de învățare a limbii italiene”.

În cadrul laboratorului a fost, de asemenea, iniţiată o serie de workshop-uri Tradurre cu specialişti din Italia şi din România, primul invitat fiind Mauro Barindi, traducătorul italian al Anei Blandiana, al lui Matei Vişniec şi al altor scriitori români contemporani.